RAGNAROK

Někteří jistě zaznamenali, že byla "vydána" ale spoň část rozšiřující sady pro Doomtrooper Ragnarok. Je to již nějaký pátek a tak je za námi pár her s touto novou edicí. Rozhodl jsem se proto napsat něco o svých dojmech a hlavně o některých kartách které v ní vyšly.
Ragnarok je edice která na mě působí docela nekonzistentně a poněkud zmateně, je v ní pár karet které zjevně počítají se sabotáží. Dále jsou karty které přímo počítají se stanicí, ale najdou se i takové co podle textu vypadají jako by její existenci nezaznamenaly. Na některých kartách působí text vyloženě zmateně (např. Strategická Válka, která se při použití obětovává, ale vzápětí je na ní napsáno tento úkol není nikdy splněn) a jiné bohužel utrpěly překladem (např. Templářský palcát, který je určen pro chrámovou gardu).
Dojmy z edice jsou takové, že v ní patrně není žádná natolik významná karta aby nějak rapidně ovlivnila hru, jako třeba v Paradise Lost byly karty Luteránský Učedník či Archiv Bratrstva a pár dalších které byly posléze zakázány, vlastně je to asi první edice, která nemá žádnou kartu, kterou by člověk strčil do každého balíčku.
Nicméně pár zajímavých kousků které vylepšily některé už hrané strategie nebo se dají hrát na "chuť" se najde.

Pokusil jsem se pár těch zajímavějších vybrat a přiblížit:


VĚK POKROKU (speciál, obecný)
ZAHRAJTE KDYKOLI, MÁTE-LI VE HŘE DOOMTROOPERA. Můžete vyřadit libovolnou speciální kartu ve hře. Za 4B můžete vyřadit druhou speciální kartu.
Velice dobrá karta která potěší zejména korporační balíky, možnost zbavit se speciální karty ve hře nebo dokonce dvou se prostě hodí. možná je trochu škoda že je karta po použití obětována ale i tak myslím že dost lidí ji hrát bude.

KONTROLA KVALITY (speciál,obecný) PŘILOŽTE KDYKOLI KE HŘE. Dokud je ve hře, nemohou být žádné karty vybavení vyřazeny nebo obětovány pomocí účinku karet (pokud použití vybavení nevyžaduje vyřazení/obětování) a nemohou být hrány karty, které vyřazují, obětovávají vybavení.
Tuhle kartu možná budou hrát lidi co rádi hrají vybavení, mi osobně se zdá dost silná, ale naštěstí existuje dost karet, které vyřazují speciální karty na stole, nicméně dost podporuje miny a mozkovky a trochu zdržuje hru, protože člověk někdy musí čekat právě na kartu kterou se jí zbaví.

ZÁKOPOVÁ LINIE (válečná zóna, obecný)
-2/+2/+3/+3
OBECNÁ VÁLEČNÁ ZÓNA. VYLOŽTE DO SVÉHO MUŽSTVA NEBO NA STANICI. Dokud je ve hře, můžete v průběhu vašeho kola vykládat ZÁKOPNÍKY do vašeho Mužstva nebo na Stanici kdykoli, bez spotřeby akce a bodů.
Tahle karta určitě potěší příznivce Zákopníků, vykládat zákopníky na stanici se někdy určitě hodí a bonusy taky nemá špatné ,je to prostě druhá zákopnická zóna.

MOBILNÍ VÁLKA (úkol, obecný)
PŘIDĚLTE SOBĚ. TAKTIKA. Můžete mít jen jednu Taktiku ve hře. Pokud váš bojovník používající nebo je povážován za Vozidlo napadne a zraní bojovníka, může na něj zaútočit znovu ihned po skončení prvního souboje. Tento úkol není nikdy splněn.
Jedna z Taktik, taktiky jsou poměrně zajímavé úkoly které se nedají splnit, ale dokud jsou ve hře poskytují hráči určité výhody, myslím, že některé z nich jistě alespoň někteří hráči ocení.

ŘEV MOŘSKÉHO LVA (úkol, obecný)
PŘIDĚLTE SOBĚ. Dokud je ve hře, vaši MOŘŠTÍ LVI získávají +3k Z,S a O a v soubojích útočí jako první. Jejich protivníci se nemohou bránit z žádné jiné Válečné zóny než SOUOSTROVÍ GRAVETON. Tento úkol není nikdy splněn.
Další typ úkolů, tyto vylepšují vždy určitý typ bojovníků, musím však poznamenat že bohužel nejsou skoro hratelné (snad vyjma zákopnického), protože bojovníci kterým jsou určeni se hrají dost špatně a je jich poměrně málo (u mořských lvů jen základní Mořský Lev a Chris Jakson.

ZAMOTANÉ VELENÍ (speciál, obecný)
ZAHRAJTE KDYKOLI. Můžete vyřadit kterýkoli Úkol ve hře.
Text je myslím jasný. Karta která se hodí alespoň do sideboardu když narazíte na někoho kdo hraje úkoly. v základu asi přece jen více lidí bude hrát stále skryté agenty.

SABOTÁŽ ZÁSOBOVÁNÍ (speciál, obecný)
ZAHRAJTE OKAMŽITĚ POTÉ, CO NĚKTERÝ HRÁČ DOBRAL KARTY ZE SVÉ KNIHOVNY NEBO HROMÁDKY VYŘAZENÝCH KARET A ZAPLAŤTE 4B. postižený hráč musí vyřadit poslední dobranou kartu. Můžete se na ni podívat. Za další 4B ji můžete namísto vyřazení obětovat. (tato karta je po použití obětována)
Poměrně zajímavá karta která někdy může pozlobit, nicméně myslím si že komunikační šum je prostě lepší.

NE TAK RYCHLE! (speciál, obecný)
ZAHRAJTE V PRŮBĚHU SOUBOJE IHNED POTÉ, CO PROTIVNÍK POUŽIJE KARTU UKONČUJÍCÍ SOUBOJ. Efekt karty je ignorován a souboj normálně pokračuje. pokud měla být karta po použití vyřazena nebo obětována, udělejte to.
Zajímavá karta která může soupeře někdy dost naštvat (např. když odpálí miny), ale často se vám může stát že ji prostě budete držet na ruce a nebudete ji mít na co zahrát.

APOKALYPSA! (speciál, obecný)
PŘILOŽTE KE HŘE KDYKOLIV KROMĚ SOUBOJE. Dokud je ve hře, nemohou být prováděné útočné akce. Každý hráč může, po provedení všech akcí, s KAŽDÝM svým bojovníkem jednou bez spotřeby akce zaútočit. Útočné akce umožněné účinky karet jsou ignorovány.
Velice zvláštní karta která však dle mého názoru není moc hratelná, i když na první pohled vypadá docela silně, a to ani bez pravidla sabotáže, přece jen soupeři dává stejné možnosti a kolikrát máte na stole větší množství bojovníků?

SERŽANT ŠTĚKAJÍCH PAVOUKŮ (bojovník, kapitol)
5/6/7/7
VELITEL(SERŽANT). POVAŽOVÁN ZA ŠTĚKAJÍCÍHO PAVOUKA. Imunní vůči Umění a všem kartám Černé symetrie. Pokud je ve hře, získávají všichni vaši ŠTĚKAJÍCÍ PAVOUCI (ne však Seržant sám) +4 k Z,S a O.
Pavoučí seržant, karta která mě osobně hodně potěšila, má zajímavé schopnosti, je velitel a bonus +4 k Z, S a O od každého dalšího SERŽANTA POUŠTNÍCH PAVOUKŮ z něj dělá velice zajímavého bojovníka Kapitolu.

RUČNÍ KANÓN "BOUCHAČ" (vybavení, černá legie)
DEJTE ILIANINU STOUPENCI. ZÁPASNICKÁ STŘELNÁ ZBRAŇ. +3 k Z a S. Jako tři akce může tento bojovník zaútočit na každého bojovníka v soupeřově Mužstvu nebo Kohortě (útoky řešte odděleně). Toto je považováno za útočnou akci. Soupeř může zabránit útokům vyřazením 2 karet z knihovny za každý útok.
Vybavení, které však dost ztrácí tím že jej můžete přidělit jen Ilianinu stoupenci, jinak je text poměrně zajímavý. (Ve hrách s druhou edicí se prý používá na globální hubení nemrtvých legionářů a podobné havěti.)

TEMNÉ ODSTRANĚNÍ (apoštolský dar)
ILIANIN DAR. Během souboje může tento bojovník utratit 10B a obětovat tak libovolnou kartu ve hře (vyjma karet bojovníků).
Asi jediný dobře hratelný dar černé symetrie z této edice, nicméně je to Ilianin dar a 10B je docelá dost, i tak může být v kombinací s některými bojovníky herně velmi zajímavý.

SCHROEDINGERŮV ŽOLDÁK (bojovník, obecný)
15/15/15/?
OSOBNOST. POVAŽOVÁN ZA DOOMTROOPERA. Vyložte za 0B (jako jednu akci). Nemůže nikdy provést Sabotáž. Během každého vašeho kroku dobírání karet zaplaťte za tohoto bojovníka 4B nebo ho vyřaďte. Bojovníkovo H je rovno počtu zaplacených B.
Další z rodiny "ŽOLDÁKŮ". Z jeho textu je patrné že autoři Ragnaroku počítali s pravidlem Sabotáže. Myslím si , že v některých balíčcích určitě najde uplatnění, přece jen dá se vyložit za OB a 4B za kolo nejsou tak moc, a když jeho hodnota přesáhne mez kdy už se Vám nelíbí tak jej prostě vyřadíte. Hodnoty 15/15/15 taky vůbec nejsou špatné a s klubem Arkadin jsou ještě vyšší. To že je osobnost a doomtrooper může být jak výhodou tak i nevýhodou.

Závěrem:

Netvrdím, že je Ragnarok kdovíjak silná edice, nebo dokonce že patří k nejlepším, přece jen edice jako Inkvizice nebo Golgotha máloco překoná (no vlastně jsem rád, že není jako ony), ale myslím si, že pár zajímavých karet se v ní najde (pár jich je popsáno výše, ale zdaleka jsem jistě nezmínil všechny), když už ne přímo do "turnajových" balíčků tak alespoń do různých "funny" decků. Taky doufám, že při dalším tisku budou přednostně vytištěny karty, které jsou součástí Ragnaroku, ale do posledního tisku se "nevešly".

Autor: Potomek